-Parajsajone-ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
it's me
Site Admin
Site Admin
it's me

Numri i postimeve : 405
Age : 35
Location : shume larg nga ti
Humor : me ruaj kur te me gjesh,qe te me kesh kur te me duash
Registration date : 31/07/2008

MesazhTitulli: SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.   Sun Aug 24 2008, 06:22

Sida nje nga semundjet me te rezikshme dhe ne ditet tona.te semuret me side kane nevoje per mbeshtetje apo per keqardhje?

_________________
...kam frike mos ndoshta iken nje dite ....
mos zhdukesh si pelikan ne fluturim
por e di qe do kthehesh serish per te mbeshtetur koken ne gjoksin tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://qiell-lirie.forumotion.com
Chrono_Crusade
Site Admin
Site Admin
Chrono_Crusade

Numri i postimeve : 1654
Age : 31
Location : durres
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.   Sun Sep 28 2008, 13:16

per te dyja kane nevoje, kuptohet ne radhe te pare perkujdesi pastaj dhe keqrdhja se nuk me duket ide e mrie qe dikush i semure me HIV te perbuzet dhe ne nje fare menyre sikur ja shton dyfish problemin qe ka, ndersa kur ndjen keqardhje ne nej fare menyre dhe stepesh tja vesh en dukje kete gje. une per veten time jam per te dyja Neutral
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://forumi.shqiperia.com/portal/
morena
Perdorues i shpeshte
Perdorues i shpeshte
morena

Numri i postimeve : 20
Age : 32
Registration date : 08/01/2009

MesazhTitulli: Re: SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.   Fri Jan 09 2009, 21:55

HIV

- Virusi qe shkakton SIDEN

- Vret nje qelize te rendesishme te trupit (CD4 T lymphocyte) qe ndihmojne imunitetin e trupit. Kur keto qeliza vdesin, imuniteti dobesohet dhe mikrobet e marrin kete shans qe te pushtojne trupin.

- Zakonisht merr shume vite te dobesojne imunitetin e trupit.

- Infeksioni HIV eshte per gjithnje.

- Ka 2 lloje te HIV:

... (1.) HIV-1

... (2.) HIV-2SIDA

- Nje semundje qe shkaterron ngadale imunitetin e trupit. Pa keto mbrojtje te rendesishme, nje njeri me SIDE nuk mund te ruhet nga mikrobet ose kancer.ILACE: "Anti-Hiv"

- Ngadalesojne dobesimin e imunitetit, por nuk jane kure.

- Kane simptoma serioze si per shembull: vjellje, diarre, dhe lodhje.

- Duhen marre c'do dite gjithe jeten.

- Fatkeqesisht, 95% e popullsimit ne bote nuk jane ne gjendje te paguajne per kete ilac.SHKAQET

- Evidencat mjekesore & shkencore tregojne qe HIV eshte virusi i SIDES.

- S'mund te prekesh nga HIV ne qofte se lengjet e trupit te nje tjetri (gjak, sperme, sekretime vaginale) nuk hyjne tek sistemi i qarkullimit te gjakut tuaj.HIV PERHAPET NE KETO MENYRA:

- Duke patur marredhenie seksuale pa prezervative.

- Te perdoresh gjilpera ose shiringa te perdorura.

- Nga femra tek femija e saj ne shtatzani, lindje ose ushqimi gjinor.

- Tatuazh ose "piercings" (objekte te ndryshme te vendosura ne trup me metoden e shpuarjes se vatheve) me gjilpera te ndotura.

- Transfuzion gjaku ose organe transplant.

- Nuk mund te kontaktosh HIV nga insekte ose prej puthjeve. Gjithashtu, nuk mund te kontaktosh HIV ne qofte se nje i semure kollitet, peshtyn ose teshtin tek ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
°o.O_cš§ćŃŲvć_O.o°
WebMaster
WebMaster
°o.O_cš§ćŃŲvć_O.o°

Numri i postimeve : 1579
Age : 30
Location : RIO DE JANERO
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.   Mon Feb 02 2009, 01:14

pale pale pale pale larg nesh o zot pupupup
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Aleksi
BOSS
BOSS


Numri i postimeve : 21
Age : 34
Registration date : 19/07/2008

MesazhTitulli: Re: SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.   Thu Feb 12 2009, 19:42

Sida eshte nje semundje e krijuar ne laburator, dhe si e kan krijuar semundjen, kan kriju dhe antitrupat (kuren) por fakti qe nuke eshte shum e perhapur,sepse duan te shesin ilacet qe shtojne 1 muaj kohe jete. qe kushtojn shum shtrenjte.... :444:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
baubau
BOSS
BOSS
baubau

Numri i postimeve : 362
Age : 28
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.   Wed Mar 04 2009, 01:00ja dhe rrugzgjidhja per siden:D:D:D:D:D:DD:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SIDA, SEMUNDJA E SHEKULLIT.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: (*_*)Shkenca(*_*) :: Trupi dhe shendeti-
Kėrce tek: