-Parajsajone-ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tiramisu me fruta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ELTONI
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
avatar

Numri i postimeve : 670
Age : 36
Location : POSHTE URES
Humor : CA TE HASH !!
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Tiramisu me fruta   Mon Feb 16 2009, 23:27

Pergatitja:
1 kek i gatshem me kakao i ndare ne dy pjese (mund dhe ta pergartisni vete)
per muhalebine: 3 gota qumesht, 3,5 luge miell, 3-4 luge sheqer
luleshtrydhe dhe kivi.
2 gota nga (200 gr) me neskafe me qumesht te ftohte
Se pari pergatisni muhalebine duke perzier qumeshtin, miellin dhe sheqerin ne menyre te tille qe te mos krijohen toptha te miellit. Me pas lereni te ftohet.

Vendoseni gjysmen e poshtme te kekut ne nje pjate te madhe dhe sperkateni ate mire me nje gote me neskafe me qumesht te ftohte. Me pas shtroni siper saj gjysmen e muhalebise se ftohte dhe me tutje shtoni kivi te prera holle ne forme rrethi. Pas kesaj vini katin e dyte te kekut dhe sperkateni dhe ate me nje gote tjeter me neskafe dhe qumesht te ftohte dhe shtroni muhalebine e mbetur. Me pas zbukurojeni ate me luleshtrydhe dhe kivi. Servireni te ftohte.!

P.S: Kivi ne mes jep nje arome shume interesante dhe te mire, te krijon pershtypjen se eshte perdorur liker ne te)

Nese do ta beni pa fruta tiramisune ju keshilloj qe muhalebise t'i shtoni vanilje per shtim arome dhe variacion si dhe ne shtresen e dyte te mos vini muhalebi, por ta mbyllni me kafe, kakao te sperkatur pasi te keni hedhur goten me neskafe dhe qumesht te ftohte. Gjithashtu mund t'i hedhni neskafe me lajthi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://parajsajone.com
RINA
BOSS
BOSS
avatar

Numri i postimeve : 237
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Tiramisu me fruta   Fri Feb 20 2009, 12:19

PO JU JAP NJE KEK QE E KAM SHPIKUR VETE
ATEHER CFAR DUHEN
4 VEZE,2GOTA UJI ME SHEQER ,GJALPE 250gr.
1 finxhancaji me qumesh,miell 2 gota uji.
banane 4 cop.

ky quhet kek me banane se harova

PERGatitja
rahim gjalpin me sheqerin me vone hedhim dhe vezet i rahim keto per 8 minuta ne nje pjate tjeter shtypim bananet mire i heshim dhe i rahim bashk te gjitha pastaj do hedhim dhe qumshtin dhe pak nga pak miellin deri sa te shikojm se esht pak i mpiksur jo shum i holle brumi ne qofte se nuk mjafton mielli shtojme dhe pak tjeter mielli duhet te jet per kek ne qifte se ke miell te zakonshem mjafton te hedhesh pak sode buke 1 luge kafeje.pjekja ne radh te pare do te lyeni tepsine ose formen qe kini me gjalpe dhe pak miell dhe ta shkundni tepsine kur te hidhni miellin kete e bejm qe te dal me kollaj nga forma keku mbas pjekjes dhe e pjekim kekun ne 180grade temperaturen ne fund te shikojme qe na esht pjekur dhe nuk do na ngelet pa pjekur futim nje thike ne kek dhe ne qofte se del e that esht pjekur ne qofte se thika esht e lagur e lem akoma per 40 minuta .ky esht keku nga une uroj ta beni ju sygjeroj se ka nje arome te kendshme me banane .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
baubau
BOSS
BOSS
avatar

Numri i postimeve : 362
Age : 28
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Tiramisu me fruta   Wed Mar 04 2009, 01:41

PEGATITJA.
vesh nji forem vesh dhe nji pal atlete vesh dhe nji bluze
mer portofolin dhe shkon te dyqani embelsiraveeeeeeeee.
pastaj jan te gjitha shum te thjesht;
ju beft mir gjak edhe eleganc:D:D:D:D:D:D:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tiramisu me fruta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Tiramisu me fruta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: (*_*)Arti &FEJA(*_*) :: Guzhina ne Shtepine tuaj-
Kėrce tek: