-Parajsajone-ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sinoziti, semundja e veres. Si mund te evitohet dhimbja?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ELTONI
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
ELTONI

Numri i postimeve : 670
Age : 36
Location : POSHTE URES
Humor : CA TE HASH !!
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Sinoziti, semundja e veres. Si mund te evitohet dhimbja?   Tue Feb 10 2009, 00:34

Kėshilla dhe rekomandime nga specialistėt pėr evitimin e dhimbjeve

Photobucket Shpesh ēdo dhimbje koke trajtohet thjesht me njė aspirinė dhe sapo dhimbja kalon, ashtu bie edhe interesimi pėr diagnostikimin e saktė tė saj. Dhe dhimbjet e kokės kanė shkaktarė tė shumtė, duke filluar nga ftohja, sinoziti e deri tek dhimbjet e forta tė migrenės. Por disa mėnyra tė reja tė trajtimit tė dhimbjeve tė kokės ofrojnė shpresa pėr tė sėmurėt. Njė pamje e kompjuterizuar e trurit tregon reagimin e trurit kur njeriu provon dhimbje tė migrenės, sėmundje e cila prek rreth 20 pėr qind tė amerikanėve. Por problemi ėshtė se pacientė tė tillė shpesh diagnostikohen gabim.
Kurimi
Diagnostikimi i saktė ka shumė rėndėsi, pasi vetėm kėshtu mjekėt mund tė ndėrhyjnė nė kohėn e duhur pėr parandalimin e keqėsimit tė gjendjes shėndetėsore. Pas diagnostikimit tė saktė, ilaēi mė i mirė kundėr simptomave tė sinozitit ėshtė provuar tė jetė ai i grupit tė ilaēeve triptan, qė e largojnė menjėherė dhimbjen e kokės, por njėkohėsisht shkaktojnė marrje mendsh. Shkencėtarėt tani janė duke kryer prova pėr pėrdorimin me sa mė efektivitet tė ilaēeve triptan, qė mund tė merren nga goja, por edhe nėpėrmjet injeksioneve. Kėto terapi tė reja bėjnė tė mundur jo vetėm trajtimin e simptomave nė pėrgjithėsi, por shpesh eliminojnė edhe dhimbjet e kokės tė shkaktuara nga migrena. Mjekėt thonė se ilaēet e llojit triptan janė tė efektshme nė mė shumė se 80 pėr qind tė rasteve, por ata rekomandojnė qė personat qė vuajnė nga sėmundje vaskulare duhet tė shqyrtojnė pėrdorimin e alternativave tė tjera tė mundshme.
Llojet e sinozitit
Sinoziti ėshtė njė inflamacion akut ose kronik i njė nga hapėsirave(seno)tė parahundės. Sipas vendndodhjes dallojmė 4 lloje sinozitesh: Sinozit tė maxiles; sinozit tė frontales; sinozit tė etmoidales; sinozit tė sfenoidales. Sipas pėrhapjes, sėmundja mund tė jetė mono ose bilaterale. Kur inflamacioni kap mė shumė hapėsira (seni), quhet polisinozit. Nga ana klinike kėto konsiderohen si bllokime tė kėtyre hapėsirave, duke mos lejuar daljen e lėngut qė formohet gjatė infektimit qė quhet essadato (me njė pėrbėrje proteinike, i pasur me mucopolisakarid dhe qelizave ematike). Por mund t'i kemi edhe tė llojit me formim ose jo tė "puss" (material me linfocite tė vdekura).
Shkaktarėt
Sinoziti mund tė shkaktohet si pasojė i njė inflamacioni tė rrugėve tė frymėmarrjes tė hundeve, akut ose kronik, infeksioni dentar, fraktura tė maxiles, grip, faktor alergjik. Vata ėshtė energjia qė aktivizon sistemin nervor dhe mund tė ndryshohet lehtė nga stresi dhe ndryshimet klimatike, qė ndikon nė gjendjet shpirtėrore, pėrveēse dhe shkakton sinozitin dhe dhimbje koke. Pėr tė zhdukur shqetėsime tė tilla kryhet dhara, njė trajtim qė konsiston nė derdhjen shumė ngadalė tė vajit tė nxehtė tė susamit nė qendėr tė ballit tė pacientit, i shtrirė nė njė shtrat tė rehatshėm druri. Sipas disiplinės ajurvedike, mesi i ballit ėshtė vendi i syrit tė tretė, i lidhur me qendrat funksionale tė trurit dhe nė gjendje, nėse stimulohet, tė rrisė prodhimin e serotoninės dhe ndjesinė e kėnaqėsisė dhe relaksit. Zakonisht, sinoziti shkaktohet lehtėsisht nga stresi, emocioni dhe tensioni, dhe ėshtė i shpeshtė tek njerėzit depresivė dhe me ankth; ndaj njė nga metodat e kurimit ėshtė edhe psikoterapia, pasi kjo sėmundje lidhet mė emocionet intense. Nga ana tjetėr, dhimbjet e kokės kanė edhe dy shfaqje tė tjera, qė janė dhimbja nė kokė, ka dy shfaqje karakteristike, migrenėn dhe spondiliartrozėn, ato janė dy nga shqetėsimet mė tė shpeshta edhe pse nė disa raste mund tė jetė njė shenjė e mirė; shfaqja e njė lodhjeje ose njė tensioni, por nėse ėshtė e fortė dhe e pėrsėritur ėshtė simptomė i njė sėmundje celebrale si: ematomė, encefalite, meningjit ose ndonjė hipertension i rėndė.

Ēfare eshte semundja

1- Sinoziti mund tė vijė si pasojė i njė inflamacioni tė rrugėve tė frymėmarrjes tė hundėve, akut ose kronik, infeksioni dentar, fraktura tė maxiles, grip, faktor alergjik.
2- Zakonisht sinoziti shkaktohet lehtėsisht nga stresi, emocioni dhe tensioni, dhe ėshtė e shpeshtė tek njerėzit depresivė dhe me ankth
3- Dielli e pėrkeqėson sėmundjen, duke bėrė qė pacientėt tė ndjejnė dhimbje tė mėdha.
4- Pacientėt duhet tė evitojnė daljet nga ora 10 e paradites deri nė orėn 17 tė pasdites.
5- Pėr rastet mė tė kėqija, kėshillohet qė i sėmuri pėr t'u qetėsuar tė mbyllet nė njė dhomė tė errėt dhe tė ketė qetėsi absolute.
6- Sinoziti prek mė shumė femrat

Sinoziti

Pse sėmuren njerėzit nga sinoziti
Mė parė njerėzit bėnin shkaktarė tė shfaqjes sė sinozitit grumbullimin e njė pjese tė gjakut nė hundė, por ajo u hodh poshtė nga studiues tė ndryshėm dhe mendohet se shkaktare e shfaqjes sė saj janė ngacmues tė ndryshėm, si zhurmat e forta, drita e fortė, problemet e ndryshme, alkooli, uria, streset psikologjike, erėra e helmeve etj., tė cilat bėjnė qė nervat e ndjeshme tė sistemit nervor tė reagojnė ndaj kėtyre ngacmuesve.

Sinoziti, mė i shpeshtė tek tė rinjtė
Problemet me sinozitin shpesh fillojnė qė nė moshėn e adoleshencės, madje bėhen mė tė rėnda rreth moshės 25-vjeēare. Sipas specialistėve tė shėndetėsisė, ėshtė shumė e vėshtirė tė kesh probleme me sinozitin nė rast se nuk ke pasur mė parė gjatė kėsaj moshe. Sinoziti nuk ėshtė i trashėgueshėm dhe nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve ėshtė kronikė deri nė fund tė jetės.

Energjia qė shkakton sėmundjen
Sinoziti mund tė shkaktohet si pasojė i njė inflamacioni tė rrugėve tė frymėmarrjes tė hundeve, akut ose kronik, infeksioni dentar, fraktura tė maxiles, grip, faktor alergjik. Vata ėshtė energjia qė aktivizon sistemin nervor dhe mund tė ndryshohet lehtė nga stresi dhe ndryshimet klimatike, qė ndikon nė gjendjet shpirtėrore, pėrveēse dhe shkakton sinozitin dhe dhimbje koke.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://parajsajone.com
baubau
BOSS
BOSS
baubau

Numri i postimeve : 362
Age : 28
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Sinoziti, semundja e veres. Si mund te evitohet dhimbja?   Wed Mar 04 2009, 01:01

mir u thuaj doktorave si te ken qef:D:D:D:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sinoziti, semundja e veres. Si mund te evitohet dhimbja?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: (*_*)Shkenca(*_*) :: Trupi dhe shendeti-
Kėrce tek: