-Parajsajone-ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Permasat tuaja ideale

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ELTONI
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
ELTONI

Numri i postimeve : 670
Age : 36
Location : POSHTE URES
Humor : CA TE HASH !!
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Permasat tuaja ideale   Wed Jan 21 2009, 23:08

Duhet tė dobėsoheni apo jeni nė formė tė mirė? Nuk ekziston problemi vetėm te kilogramėt e tepėrt. Ēdo gjė varet nga konstrukti i trupit!Peshorja nuk mjafton[/color][color=orange]Cila ėshtė pesha e juaj e vėrtetė? Pėrherė kur e matni peshėn tuaj trupore kujtohuni se kufijtė idealė tė peshės pėr gjatėsinė tuaj mund tė jenė shumė tė ndryshueshme.

Sipas dietologėve dhe mjekėve tė estetikės, varet shumėēka nga konstrukti i trupit. Nuk do tė thotė se ju dhe shoqja juaj, me gjatėsi trupore tė njėjtė (1.60), tė dyja duhet tė keni nga 48 kilogramė (pesha mė e ulėt pėr atė gjatėsi). Ndoshta ju mund tė jeni perfekte me 52 apo madje 55 kilogramė peshe.

• Nuk janė tė gjithė trupat e femrave tė njėjtė. Janė theksuar pesė tipe trupash tė femrave: nga "tė "butat", pėrkatėsisht tė "imtat", me kocka tė vogla dhe pa linja tė theksuara, deri te ato "tė bujshme", me krahė dhe kėrdhokulla tė gjera. Nuk mund tė kalojmė nga njėri tip nė tjetrin, madje as me dieta mė tė ashpra.

• Mundeni dhe duhet tė kujdeseni qė tė mos i kapėrceni kufijtė e peshės dhe tė masės tė cilat u pėrshtaten tipit tuaj, pastaj trajtimeve tė ndryshme estetike (gjimnastika, masazhi, kremrat e tė tjera) "tė pėrmirėsohen", kur ėshtė e nevojshme, pikat kritike, siē janė kėrdhokullat, vithet, tė cilat tė parat dalin "jashtė masave".

Krahėt 97 cm

Pėr femrėn me shtat tė mesėm, jo shumė muskulore, jo shumė skofiare, masa e krahėve (dhe duarve) ėshtė pėrafėrsisht 97 cm.

Nė qoftė se dėshironi t'i forconi krahėt e lėshuar, ushtroni: preferohen noti apo disa ushtrime me pesha tė vogla. Edhe gjoksi do tė bėhet mė i forcuar, ndėrkaq qėndrimi dhe pamja e tėrė shtatit do tė pėrmirėsohen.

Gjoksi 18 - 22 cm

Pėr t'i zbuluar se a i keni sisėt proporcionale dhe tė forta, bėjeni kėtė test: nė njė linjė tė imagjinuar lidhini majat e sisėve njėrėn me tjetrėn dhe nė secilėn nė formėn konkave nėn qafė: duhet tė formoni njė trekėndėsh prej 18 deri nė 22 centimetra. Nė qoftė se keni mė shumė? Sisėt ju janė lėshuar pak.

Kėrdhokullat 0,67 cm

Raporti ideal midis belit dhe kėrdhokullave ėshtė 0,67 centimetra. Pėr tė zbuluar se a keni parametra tė kėtillė, masėn e belit nė centimetra e pjesėtoni me masėn e kėrdhokullave. Sa mė afėr 0,67 cm tė jetė rezultati, trupi juaj ėshtė mė proporcional.

Kėmbėt 33 cm

Femrat me shtat mesatarisht tė gjatė (1,60) dhe me shtat mesatar duhet t'i kenė pulpat e kėmbėve 33 centimetra, nė mėnyrė qė tė lavdėrohen se kanė kėmbė tė gjata.

Nė qoftė se jeni nėn 33 cm, mos u zhgėnjeni: ėshtė me rėndėsi t'i kuroni nė mėnyrė qė tė jenė tė holla dhe "t'i zgjatni" me rroba dhe kėpucė tė pėrshtatshme. Mos harroni se pa problem mund tė mbathni kėpucė me take tė larta prej sė paku 5 centimetrash.

Gjatėsia 1,68 cm

Nuk ekziston gjatėsi "e pėrsosur", por loja e masave tė pėrsosura, raporti i tė cilave do tė duhej tė jepte 1,618 . Pjesėtojeni gjatėsinė nė centimetra (p.sh. 160) me gjerėsinė e krahėve (nė kėtė rast 97 cm) dhe do tė fitoni koeficientin e proporcionit: sa mė afėr 1.68, aq mė mirė.

Minitest: Llogaritni treguesin tuaj tė trupit


Matini vėllimin e belit (mbi kėrthizė) dhe kėrdhokullat (tek gilcat), pastaj pjesėtoni aty dy vlera: raporti i pėrsosur ėshtė 1,34. Bukuria absolute ekziston dhe i pėrgjigjet formulės sė vjetėr e cila thotė se ndonjė gjėsend ėshtė mė i harmonishėm kur raporti i ndėrsjellė i masave tė tij tė jetė mė afėr 1,618. Madje edhe kartelat kreditore janė tė bėra nė atė mėnyrė qė gjerėsia e pjesėtuar me gjatėsinė jep rezultatin 1,618


Edituar pėr herė tė fundit nga ENTONY nė Mon Mar 16 2009, 23:02, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://parajsajone.com
Chrono_Crusade
Site Admin
Site Admin
Chrono_Crusade

Numri i postimeve : 1654
Age : 31
Location : durres
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Re: Permasat tuaja ideale   Fri Jan 23 2009, 12:47

asigje smora vesh Shocked Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://forumi.shqiperia.com/portal/
ELTONI
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
ELTONI

Numri i postimeve : 670
Age : 36
Location : POSHTE URES
Humor : CA TE HASH !!
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Re: Permasat tuaja ideale   Fri Feb 13 2009, 14:58

eklips shkruajti:
asigje smora vesh Shocked Shocked
Blero aman cte duhet ty kjo lloj permase se ti je gjithandej njesoj :0123:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://parajsajone.com
baubau
BOSS
BOSS
baubau

Numri i postimeve : 362
Age : 28
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: Permasat tuaja ideale   Wed Mar 04 2009, 02:04

eshtu eshte e ke mir:D:D:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Permasat tuaja ideale   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Permasat tuaja ideale
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: (*_*)Arti &FEJA(*_*) :: Moda & Estetike-
Kėrce tek: