-Parajsajone-ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoLista AnėtarėveGrupet e AnėtarėveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 GJASHTE KESHILLA PER TE GJETUR SHPIRTIN BINJAK

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ELTONI
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
×ŗ°”˜ INFO ”°ŗ×
ELTONI

Numri i postimeve : 670
Age : 36
Location : POSHTE URES
Humor : CA TE HASH !!
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: GJASHTE KESHILLA PER TE GJETUR SHPIRTIN BINJAK   Mon Oct 20 2008, 23:52

Nga ekspertėt e filozofisė orientale vijnė edhe gjashtė kėshilla pėr tė gjetur rrugėn e duhur nė kėrkim tė shpirtit binjak. Nė pėrfundim tė ditės keni menduar ndonjėherė pėr mėnyrėn se si zhvisheni? Se si i vendosni kėpucėt apo rrobat? Sipas principeve tė filozofisė orientale Zen ēdo gjė lidhet me mėnyrėn e thjesht se si silleni ēdo ēast tė ditės, kėto gjėra reflektojnė mbi veten tonė. Jeni tė lodhur nga situata jote prej beqari apo nuk doni mė tė pėrballoni tė njėjtat ēėshtje tė jetės suaj sentimentale? Ndoshta ėshtė koha tė mėsoni artin e tė rėnit nė dashuri dhe sekretet e tij.
1. Keni parė me vėmendje rreth vetes

Ėshtė i njohur fakti se pjesėn mė tė madhe tė ditės harxhojnė kohėn duke kėrkuar personin e zemrės kudo. Vėshtroni pėrreth dhe personat qė tė qėndrojnė afėr nė jetėn e pėrditshme. Njė shok, njė koleg mund tė jetė njė nga adhuruesit e tu dhe ti e ke pėrjashtuar nga tė qenit partner. Duhet t'i shihni gjėrat me njė kėndvėshtrim tjetėr dhe tė dashurin mund ta gjeni shumė afėr vetes.

2. Nė dashuri duhet tė jeni vetvetja

Shumė persona ankohen se nuk i do njeri. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, janė tė zėna duke recituar njė rol, aq sa tė tjerėt nuk arrijnė t'i njohin nė tė vėrtetė. Duhet tė jeni tė lirshėm dhe vetvetja nė marrėdhėnien qė doni tė nisni. Pos merrni njė rol qė nuk ėshtė juaji. Lėreni veten tė lirshme pasi autenticiteti ju bėn tė ēmuar.

3. Partnerin lėreni tė jetė "beqar"

Njė nga pengesat kryesore nė dashuri ėshtė tendenca pėr tė
"mbajtur" partnerin. Partnerėt prangosen me njėri-tjetrin duke mos e lėnė dashurinė e tyre tė rritet lirshėm dhe natyrshėm. Nėse dikur bėhet pjesė e jetės tėnde, jepi hapėsirė dhe lėre tė lirė. Duhet tė jeni tė lumtur pėr ēdo gjė qė tė dhuron, edhe nėse ėshtė pak. Nėse preferon tė dalė pėr njė kohė jashtė skene jepi mundėsinė ta bėjė, pa qenė shumė posesiv.

4. Eliminoni mendjen

Ka njerėz qė mendojnė se dashuria ėshtė e pamundur tė kėnaqė tė gjitha aspektet. E keni pyetur veten se cilat janė "gjėrat e duhura" pėr dashurinė. Bėni njė listė tė tillė dhe, pasi ta lexoni do tė vėreni se jeni kthyer nė njė njeri qė vetėm kėrkon tė marrė. Ndaj mundohuni ta lėshoni veten.

Tė paktėn njė ditė provoni tė hiqni dorė nga kėrkesat e tua dhe shikoni se sa mirė jeni pa to. Duke vepruar nė tė njėjtėn mėnyrė pėr disa ditė me radhė do tė vini re se gjėrat qė i keni konsideruar si shumė tė rėndėsishme nuk janė aspak ashtu dhe se mund tė jetoni shumė mirė pa tė. Kėshtu do t'i jepni mė shumė hapėsirė vetes dhe partnerit tuaj, pa qenė shumė tendencioz.

5. Zbulo zemėrgjerėsinė tėnde

Tė japėsh dhe tė marrėsh ėshtė njė pikė e fortė e ēdo lidhjeje. Kur bie nė dashuri, kjo nuk ėshtė aspak problem. Jemi tė lumtur kur dhurojmė spontanisht dhe ēdo gjė. Mundohuni t'i dhuroni diēka qė ta ndryshojė rrjedhėn e ditės suaj tė zakonshme, pėr ta kthyer atė nė njė ditė tė veēantė. Pėrdorni fantazinė tuaj pėr tė bėrė ēdo ditė unike dhe tė vetme.

Edhe nėse nuk merrni ndonjė gjė nė shkėmbim. Do tė ndjeheni tė lumtur qoftė edhe nėse merrni njė buzėqeshje apo njė puthje tė ngrohtė si shkėmbim tė dhuratės suaj. Por ju duhet tė jeni tė ndėrgjegjėsuar se, kur jepni diēka tė mos merrni asgjė nė kėmbim, qoftė edhe buzėqeshjen apo njė faleminderit. Jepni thjesht pėr kėnaqėsi, pa kėrkuar gjė nė kėmbim.

6. Mėso tė jesh shoqe

Shumė gra ankohen se janė vetėm, edhe kur kanė nė krah njė partner. Kjo ndodh pėr faktin e thjeshtė se nuk janė shoqe tė vetes sė tyre. Kushtojini kohė vėzhgimit tė vetes tėnde. Prano gjithēka tė personalitetit tėnd dhe mos e gjyko mė veten.

Mundohu tė shohėsh ēfarė ndodh brenda teje. Duke mos qenė tė rreptė me veten, arrijmė tė kuptojmė se tė tjerėt tė duan pėr faktin e thjeshtė se si jeni realisht. Duke vlerėsuar veten, do tė arrini tė vlerėsoni edhe tė tjerėt.


Edituar pėr herė tė fundit nga ENTONY nė Mon Mar 16 2009, 23:09, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://parajsajone.com
Chrono_Crusade
Site Admin
Site Admin
Chrono_Crusade

Numri i postimeve : 1654
Age : 31
Location : durres
Registration date : 13/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJASHTE KESHILLA PER TE GJETUR SHPIRTIN BINJAK   Wed Oct 22 2008, 10:50

me piken 6 jam dakord vetem s eeshte veshtire te jesh shoqe sepse jo gjithmone arrihet ti gjendet gjuha e perbashket gjithsesi me pelqen dhe e vleresoj Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://forumi.shqiperia.com/portal/
baubau
BOSS
BOSS
baubau

Numri i postimeve : 362
Age : 28
Registration date : 04/03/2009

MesazhTitulli: Re: GJASHTE KESHILLA PER TE GJETUR SHPIRTIN BINJAK   Sun Mar 08 2009, 14:24

po mos i thuaj ore mos i thuaj .....
e mira eshte te gjendet vet pa keshilla:D:D:D:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJASHTE KESHILLA PER TE GJETUR SHPIRTIN BINJAK   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJASHTE KESHILLA PER TE GJETUR SHPIRTIN BINJAK
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: (*_*)DASHURI(*_*) :: Dashuri-
Kėrce tek: